Efter många regniga och blåsiga dygn i den lilla lagunen inträffade en natt ett plötsligt väderomslag. Vinden kom med full kraft, nästan orkanstyrka. Från fel håll. Regnet vräkte ner och den kolsvarta natten lystes enbart upp av blixtarnas sken. Med full motorkraft försökte alla båtägare förtvivlat förhindra sina båtar att driva upp på revet. Alla utom en, vars motor inte startade. Vars båt snart tappade sitt ankarfäste, och krossades mot revet. Besättningen kunde räddas upp på en annan båt. Men båten fanns inte längre. Det som inte får hända, hade hänt.
Det har gått mindre än två år sedan den jättelika katamaranen Black Rose sjönk här i lagunen. Vraket ligger fortfarande kvar på stranden och påminner oss om hur utsatta vi är. I klorna på vädrets makter. På detta tänker jag denna natt, när jag sitter här i kajutan och inte kan sova. När jag hör vinden tjuta utanför, och regnet piska mot däck. När jag hör vågorna bryta mot land, bara femtio meter bakom båten.
Vädret har de senaste dagarna varit både oberäkneligt och instabilt här på Chagos. Vi är omgivna av lågtryck, och prognosen ändras för varje dag. Det ser inte bra ut. Starka vindar är att vänta. Mycket starka, enligt vissa källor. Och mer regn. Tunga regnmoln som skymmer månen om natten, och förvandlar sikten till noll.
Tio båtar är ankrade här i lagunen, och det är oro i lägret. Ingen fiskar eller snorklar, ingen grillar eller träffas för en drink i land. Alla förstärker sina förtöjningar, lägger ut extra ankare och bojar. Många samlas bakom datorskärmarna. Laddar ner väderkartor. Diskuterar och analyserar. Allt för att förhindra en ny katastrof på Chagos.
Stay safe!! We continue to follow your travels vicariously to see what may have been for us…….however, now Pegasus has been sold and Mark is on his way home from Oz. to join us in the UK where we will have the next chapter of our adventure. Love the Jackson Four xxx
GillaGilla
Det var ett tag sedan vi hörde av oss men när jag läste inlägget var det dags. Hajar, elaka krabbor, stormar och åska. Kan ni inte segla mot lugnare trakter? Tänker på er.
Maj & Per-Arne Björk Leksand och Gränna
GillaGilla
Oj då, verkar vara ett väldigt dramatiskt ställe det där. Jag har kontaktat vädergudarna och sagt att de får skärpa till sig, allra helst runt Chagos. Så nu håller vi tummarna!
GillaGilla
Tack Josefin. Det verkar som du har bra pli på vädergudarna. För det gick ju bra. Fortsätt vårda relationen är du snäll, vi lär behöva dina tjänster igen. Kram, Linda
GillaGilla