
Nu också med ryggskott
RUSSIAN BAY, MADAGASKAR. Mary af Rövarhamn fyller 37 år i år, vilket är en hög ålder med tanke på det tuffa liv hon lever. Hon är visserligen i gott skick för sin ålder, stark som få och skyddar oss i alla väder. Men hon kräver i gengäld en hel del kärlek. Mer än de flesta andra båtar. Särskilt jämfört med en plastbåt.
Till skillnad från majoriteten av dagens långseglare gör vi nästan allt jobb på båten själva, vilket kan vara lite komplicerat med två barn ombord. Vi brukar därför försöka förlägga så mycket som möjligt av underhållsarbetet till trevliga platser där barnen kan roa sig på stranden medan vi turas om att jobba på båten. Som här i Russian Bay på nordvästra Madagaskar.
De senaste två veckorna har vi slipat och målat den främre sektionen av kölsvinet, och tagit hand om en del begynnande rost på fördäck. Det har rått allmänt kaos ombord, luckor och fönster har varit loss och stora delar av inredningen nedmonterad. Nu börjar vi se ljuset i tunneln för den här gången, men som tack för sin fantastiska arbetsinsats har Ludvig drabbats av ett kraftigt ryggskott. Arbetet har därför dragit ut på tiden i ytterligare några dagar.
Men som sagt, vi är på ett trevligt ställe så det går ingen större nöd på oss. Titta gärna in i vårt bildgalleri på Flickr, jag har just laddat upp massor av nya bilder från Madagaskar.
Sånt som måste göras också. Lite fix med båten den skall komma hela vägen hem.
Mannen din ser riktigt läskig ut på bilden …… Haha.
Förresten hur har de gott med passen? Har de kommit tillbaka?
Må väl
Mia
GillaGilla
Passen ja, hoppas det. Tänkte ta oss in till stan imorgon för att se om de finns där. Håll tummarna. /Linda
GillaGilla
Linda. Håller med Mia. Med det utseendet platsar Ludde på vilken fd kannibal ö som helst. Tur att det går att tvätta bort. Jobbet måste göras men nu måste Ludde vila ut. Hälsa alla.
Jens och familjen
GillaGilla
Jag som tyckte det var jobbigt med ryggskott i ett vanligt hus, fy katten för att vara på en bit med det! Jag behövde svängrum om man säger så…
GillaGilla
Tufft liv för en båt, förstår att ni måste ta hand om den. Jag är lite sur för att vi måste betala lika hög försäkring som båtar som man kör omkring med. Ett antal risker, som att köra på grund, lär ju vara kraftigt minimerade… 😉
GillaGilla
Livet är inte rättvist! Vi betalar samma premie som en plastbåt, trots att risken för skador vid blixtnedslag, grundstötningar och kollision är avsevärt mindre. /Linda
GillaGilla
Alltid lika spännande att läsa vad ni har för er. Verkligen avundsjuk på era äventyr. Själv är jag lika skitig som kaptenen, men vitdammig av att slipa gelcoat och glasfiber.
GillaGilla
Du får ta Ludvig i örat :-))) – han ser inte ut till att andvända mask
GillaGilla
Jo, mask hade han. Men skyddsögonen immade igen hela tiden … /Linda
GillaGilla
Wow vilket jobb ni gör! Synd bara med ryggen, krya på´n!
Önskar Josefin
GillaGilla
Ryggskott i Paradiset
är bättre än förskott i hellivittet!
Ludvig kan ju vaska av sig i ett varmt och gott hav!
Era underbara historier fyller med värme och skratt!
GillaGilla
Ryggskott är aldrig kul… Vila är rätt medicin 🙂 fina bilder du tar 😀 en bra morot..
GillaGilla